Stadnina Koni Michałów

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej już od ponad 50 lat. To największa w Polsce, jedna z większych w Europie, a może i na świecie stadnina koni tej rasy. Od lat utrzymuje stado prawie 400 koni czystej krwi, w tym samych klaczy matek ponad 100. Obecnie jest spółką Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa OT Warszawa.

Stadnina położona jest w województwie Świętokrzyskim, w ślicznym rejonie zwanym Ponidziem, w dolinie między Garbem Pińczowskim a Garbem Wodzisławskim - 45 km na południe od Kielc, 230 km na południe od Warszawy, 100 km na północ od Krakowa. To prastare polskie ziemie - 25 km na północny-wschód od Michałowa leży Wiślica, stolica państwa Wiślan - według najnowszych badań Wiślanie przyjęli chrzest 100 lat przed Mieszkiem I.

Charakterystyczne stajnie z kamienia pińczowskiego zbudowane w latach 60-tych tworzą zwarty kompleks idealnie dostosowany do potrzeb hodowli koni.

Dzięki położeniu w dolinie Michałów cechuje specyficzny mikroklimat. Niewielka ilość opadów, bardzo płytka warstwa orna, pod nią skała wapienna sprawiają, że przy małej ilości opadów ziemia pęka, roślinność więdnie i wysycha. Stwarza to środowisko ze wszech miar korzystne dla koni czystej krwi arabskiej. Oprócz arabów stadnina posiada grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich.

Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.
28-411 Michałów
tel. (41) 356-54-05
fax (41) 356-54-06

Oficjalna strona stadniny: michalow.arabians.pl